Bizi Arayın : 0324 3267673
Kapat× Destek ----

Künefe Pişirim Ocakları Hatay ın  meşhur tatlısı künefe  pişirim ocakları  paslanmaz krom kasalı  kiloluk veya porsiyonluk künefe pişirmek için kullanılan özel tasarımlı tek tek yanan çenber sistemli brülör kullanılarak kısık ateşle künefe pişirmek için kullanılan  ocaklardır künefe ocakları porsiyonluk künefe pişirmek ve kiloluk künefe ve büyük boy tepsilerde  künefe pişirmek için  her bürülör ayrı gaz musluklarından ateşleme yaparak künefenin heryerinin eşit şekilde pişmesini saglamak içinElektirikli motorlu künefe pişirim ocakları imalatı 03243267673 künefe ocakları fiyatı  

Meşhur hatay künefe ocağı 3lü künefe ocagı hatay künefe motorlu künefe ocagı gazlı künefe ocagı dogalgazlı  künefe ocagı bakır işlemeli künefe ocagı paslanmaz künefe ocagı

İlk olarak künefenin şerbeti hazırlanır. Şerbet için, su ve şeker bir tencereye alınarak kaynamaya bırakılır. (Şerbetin dibine tutmaması için ara ara karıştırılır.) Şerbet kaynamaya başlayınca şekerin kesilmemesi için 1 çay kaşığı limon suyu eklenip 10-15 dakika kadar daha kaynatılır ve şerbet soğumaya bırakılır.

Künefe için, tereyağı kısık ateşte erimeye bırakılır. Eriyen tereyağı bir kenara alınarak bekletilir. Tereyağı donduktan sonra altında tereyağının suyu olacaktır bu suyu kullanmayın.

Hafif donmuş olan tereyağına 1 çay kaşığı pekmezi eklenerek muhallebi kıvamına gelecek şekilde karıştırılır.

Varsa künefe tepsisi yoksa alüminyum veya teflon tavanın altı bu pekmezli yağ karışımı ile yağlanır. Kadayıf tel tel tiftiklenerek ayrılır. Ardından bıçakla 1 cm kalınlığında kesilerek iki parçaya ayrılır.

Ayırdığımız kadayıfın bir parçası yağlanmış tepsinin dibine aralarda boşluk kalmayacak şekilde serilir. Rendelenmiş peynirler kadayıfın üzerine yayılır. Diğer kadayıf da peynirin üzerinde boşluk kalmayacak şekilde kapatılır.

Kenarları düzeltilir ve başka bir tepsi altıyla veya eliniz ile üzerine bastırılır. İyice bastırarak arasında boşluk kalmamasını dikkat edin.

En kısık ateşte ocağın üzerinde tepsi çevrilerek pişirilir. Altının tamamen kızardığından emin olduğunuzda tepsiyi bir tabağın veya tepsinin üzerine ters çevrilir ve diğer tarafının pişmesi için ikinci tepsinin içi de yağlanır.

Kızaran kısım üstte kalacak şekilde künefe tepsiye yerleştirilir ve altı kızartılır. Böylece iki tarafı da kızarmış olur.

Şerbeti kenarından başlanarak dökülür. Antep fıstığı veya süt kaymağı ile servis edilir. Afiyet olsun.

Püf Noktalar:
Hemen yenmeyecekse şerbeti daha sonra dökülür. Künefe piştikten 1 dakika sonra şerbeti dökülür ve şerbet oda sıcaklığında soğuk olmalıdır.

Künefe, tuzsuz künefe peynirinden yapılır. Bulamazsanız  eğer dil peyniri ile yapabilirsiniz ama aynı tadı vermeyecektir.

Ben iki tane alüminyum künefe tepsisi kullandım. Bir tarafı pişince, ikinci tepsiyi yağlayıp diğer tarafını da ikinci tepside pişirdim. Künefe tepsilerinden bulamazsanız künefeyi teflon tavalarda da pişirebilirsiniz.

İlk kez künefe yapmayı deneyecekseniz ilk yaptığınızda belki güzel olmayabilir ama bir kaç kez denedikten sonra sizde mükemmel künefe yapabilirsiniz.